Запис в къщи или в студио – Някои основни правила [Част 2]
Posted by Boris Bonchev on / 4 Comments
Отнесете се към звукозаписа сериозно.
По-сериозното отношение при всички случаи ще ви помогне резултатът, който ще постигнете да бъде по-добър. Можете да направите запис за проба – тест или демо, за някакъв продукт или проект. Можете да го завършите сами, или за да го използвате по-късно – например, за работа в студио. Сериозното отношение и правилният подход, ще ви помогне да запишете инструментите си по-качествено, за да ги използвате в „домашния“ си проект, или по-късно – в студио.
Подготовка на работната станция
Като начало, когато създавате проекта във вашата работна станция (DAW) на звукозаписната сесия, трябва да изберете честотата на семплиране (Sample Rate) и бит резолюцията (Bit Dept или Bit Resolution), както и темпото в което ще запишете песента си. В този материал ще се спра на тези не особено сложни, но много важни за продукцията ви неща.
Бит Резолюцията
Бит резолюцията на един цифров звукозапис, представлява броя на битовете информация, които се съдържат в един семпъл. Тя има отношение към съотношението сигнал-шум, или иначе казано, към динамиката на записания сигнал. Повече информация за това, можете да намерите тук.
Как да изберем най-подходящата резолюция
Бит резолюцията можете да изберете в зависимост от приложението на материала, който записвате. Ако записвате репетиция или просто информативен материал, 16bit е напълно достатъчно. Ако записвате рок музика, можете да използвате както 16bit, така и 24bit материал. Когато избирате бит резолюцията е добре да вземете предвид и дали ще използвате други записи и семпли в продукцията. Ако повечето семпли са с 16bit резолюция, няма смисъл да ги превръщате в 24 битови.
Честотата на семплиране
Честотата на семплиране указва колко звукови проби в секунда съставляват записания сигнал. От колкото повече проби (семпли) е съставен сигнала, толкова по-широк е линейният честотен обхват на записания сигнал. Повече информация за честотите на семплиране, можете да намерите тук.
Как да изберем най-подходящата честота на семплиране
Най- широко приложимите в стандартния студиен звукозапис честоти на семплиране са 44.1kHz и 48kHz. Семпъл рейт 96, 192kHz и повече, се използват при запис на класически оркестри или други продукции, за които продуцентите са взели това решение. Както при бит рейта, така и при избиране на семплиращата честота, вие трябва да прецените какво е предназначението на звукозаписа ви и какви са вашите ресурси. Трябва отчетете и това, дали ще използвате в него други звукозаписи (семпли или предварително записани тракове) и каква е тяхната бит резолюция и честота на семплиране.
Добре е да знаете, че бит резолюцията и честотата на семплиране трябва да бъде еднаква за всички файлове, които ще използвате в един проект, през цялото време до приключването на микса. Също така е важно да знаете, че всяко преобразуване на битовата резолюция и честотата на семплиране на звукозаписа, се отразява негативно на неговото качество. Освен това, по-голямата честота на семплиране предполага и по-голям размер на файловете. Тоест, ще ви трябва по-голямо дисково пространство за продукцията ви.
Темпото
Преди за да започнете да записвате е добре да изясните темпото на песента. Това можете да направите с помощта на елементарно приложение в интернет.
Аз често използвам това.
Когато установите в какво темпо ще работите, въведете го като темпо на песента в програмата, с която записвате. По този начин, по-късно ще имате много повече възможности за обработка на записания материал.
Ако по време на песента имате смяна на темпото, въведете смяна на темпото (tempo change) като параметър в програмата, с помощта на която записвате. Ако песента ви завършва със забавяне (riterdando), изключете метронома малко (един такт обикновено е достатъчен) преди забавянето да започне. Друго решение е да програмирате клика така, че да се забави постепенно за да получите желания резултат.
След като въведете тези параметри в записващия си софтуер, вие можете да започнете звукозаписа.
В следващия материал ще стане въпрос за това, какви инструменти и как можете най-успешно да запишете в къщи.